6 věcí, které nedělat v restauraci

05.08.2016  | Zajímavosti

ZOBRAZIT NABÍDKY RESTAURACÍ

To jsme si takhle šli s celou rodinkou sednout do naší oblíbené restaurace na večeři a při stolování jsme zažili pár zajímavých situací. Proto jsme s Marií dali hlavy dohromady a připravili jsme pro vás jednoduché rady, které by se vám mohly hodit při výpravě za dobrým jídlem či pitím.

Mnoho lidí možná nemá tucha, že by se nějaká pravidla měla i v jejich oblíbené hospodě dodržovat, ale zkusme se spolu zamyslet nad tím jak sobě, ale i ostatním zpříjemnit posezení v restauraci

Nikdy nedělejte ostatním to, co by se nelíbilo ani vám

Chcete si přeci večer užít, dobře se pobavit, najíst a napít. A ten by vám jistě zkazilo to, kdyby ostatní zákazníci restaurace okukovali, co máte na talíři, koukali se vám do pusy, jak jíte či nezdvořile poslouchali váš důvěrný rozhovor, který zrovna vedete a co víc, třeba si šeptali a nezdvořile přitom na vás koukali.

Jednoduchá zásada slušnosti tedy zní: Nechat i ostatní, aby si užili pohodový večer a hledět si svého talíře.

Nejsme přeci společnost neandrtálců

Hvízdat, pokřikovat či luskat prsty na obsluhu je opravdu neslušné. Zkuste si to představit z té druhé strany, jaké by to bylo vám, kdyby vás hosté hlučně okřikovali. Pokud je restaurace plná, obsluha jistě dělá maximum pro to, aby byli všichni zákazníci spokojení.

Zkuste tohle:

Pokud si přejete platit, oznamte to obsluze včas, tedy můžete ihned, jakmile dojíte a číšník přijde pro talíře.

Navažte oční kontakt! Oční kontakt s obsluhou a mírné pokynutí hlavy upoutá pozornost a obsluha bude vědět, že máte nějaké přání.

Nechte si své poklady v ústech pro sebe

Znáte to, po jídle cítíte, jak se vám kousek jídla neposlušně usadil mezi zuby a potřebujete s tím rychle něco udělat.

Nikdy se ovšem nesnažte u stolu jídlo mezi zuby vydolovat prsty! Nechcete přeci ostatním ukazovat, co skrývá vaše dutina ústní a možná tak někomu zkazit i požitek z jídla.

Elegantní řešení:

Omluvte se od stolu a jděte na toaletu a potřebnou očistu proveďte mimo zraky ostatních.

Nebo použijte párátko.  Jednou rukou si ústa zakryjte a druhou rukou tak nenápadně a elegantně zbytek jídla odstraňte.

Nechte soukromí vaším soukromím

Ostatní nepotřebují znát detaily z vašeho soukromí a poslouchat váš rozhovor s kamarádem či kamarádkou.

Co to zkusit takhle?

Když potřebujete nutně telefonovat, omluvte se od stolu a jděte na místo, kde budete mít na svůj telefonát klid.  I pro vás to bude příjemnější a nebudete mít pocit, že vás někdo poslouchá.

Neničte si hlasivky

Máte tendence být hlučnější a v partě přátel se překřikovat? Nemusíte mezi sebou nutně zvyšovat hlas, abyste se dobře bavili. Buďte ohleduplní a nechte prostor i ostatním hostům, aby se slyšeli.

Dopřejte hezký večer i ostatním:

Zbytečně na sebe zvýšeným hlasem neupozorňujte a vyvarujete se tak případným nepříjemným pohledům ostatních hostů či obsluhy. 

Jak je to s dýškem?

Přesná pravidla v otázce spropitného neexistují. V České republice spropitné zpravidla činí 10 % z celkové částky, kterou máme zaplatit a jde také o jakýsi výraz slušnosti a správného chování.

Pokud jste tedy byli s obsluhou spokojeni, jídlo vám chutnalo a večer jste si užili, dejte svou spokojenost najevo a oceňte snahu obsluhy spropitným.

Zajímavost:  Spropitné existovalo již za dob francouzského krále Ludvíka XIV., když v Paříži vznikaly první restaurace.

Vyrazte na pořádně dobré jídlo. Nabízím slevy do restaurací až 56 %.

ZOBRAZIT NABÍDKU RESTAURACÍ

Váš Pepa.czTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.