Rozhovor o létání v simulátoru s Ing. Janou Erényi, ředitelkou MY AIRLINES a.s.

27.01.2017  | Rozhovory

Přinášíme vám další rozhovor, tentokrát na téma let na simulátoru Boeingu 737, na kterém létají i profesionální piloti. Nyní máte totiž i vy jedinečnou příležitost si vše vyzkoušet a být v kůži pilota! Pokud vás tento zážitek láká, ale napadají vás ještě otázky, na které byste chtěli znát odpovědi, zde je najdete.

V současné době inzerujete na portále pepa.cz let na simulátoru. Nabídka má opravdu mnoho variant, jakou z nich byste doporučila člověku, který ještě simulátor nevyzkoušel anebo naopak, který touží po opravdovém adrenalinu?

Náš certifikovaný simulátor je určen pro profesionální výcvik pilotů a zároveň je zpřístupněn i široké veřejnosti. Začátečníkům osobně z praxe doporučuji náš hodinový balíček „BASIC 60“, při kterém se s letounem opravdu seznámí a vyzkouší si vše, co je zajímá.

Milovníkům adrenalinu bez zaváhání doporučuji adrenalinový balíček „MAY DAY 120“, ve kterém zažijete i simulaci požáru na palubě letounu nebo zakouření celého letounu s nutností použít kyslíkové masky.

Je třeba si před letem něco nastudovat nebo letu předchází instruktáž?

Před samotným letem není třeba nic studovat :-). Naši profesionální instruktoři Vás po příchodu do uzavřeného kokpitu krátce seznámí se základními prvky ovládání letounu i samotné pilotáže. Zjednodušeně řečeno, Vám vysvětlí vše, co budete pro svůj let potřebovat. Pochopitelně se při této instruktáži přihlíží k Vašim případným znalostem.

Může si pilotování vyzkoušet i člověk na vozíčku?

Máme u nás bezbariérový přístup až k samotnému simulátoru, ale vzhledem k reálným rozměrům pilotní kabiny je to v určitých případech trochu složitější. Záleží však pochopitelně na dalších faktorech a případných zdravotních omezeních. Z naší strany však děláme vždy maximum proto, aby to možné bylo.

Od kolika let je povolen vstup do simulátoru?

Na věku u nás nezáleží, minimální hranici stanovenou nemáme. Záleží ale na výšce. Obecně doporučujeme minimální výšku 130 centimetrů – dítě pak vidí ven z kabiny a dosáhne na ovládání letounu. Pochopitelně máme připravenu i autosedačku, kdyby dítě přeci jen nevidělo ven.

Připadá si člověk jako v opravdovém letadle? Hýbe se simulátor při letu?

Díky uzavřenosti samotného simulátoru, je pocit naprosto reálný, a to jak po zvukové stránce, tak i po stránce vizuální. Soudíme tak z reakcí našich zákazníků, kdy se někomu točí hlava, jiní se pevně drží při náklonu letounu a ti „nejvěrnější“ při oznámení nouzového pokynu v programu MAY DAY „Skloňte hlavy. Připravte se na náraz!“ z kabiny dokonce utíkají :-). Náš simulátor je statický, za letu se jako takový nehýbe, ale vše kolem v úhlu cca. 300° ano. Rozdíl téměř nepoznáte.

Pro koho není zážitek vhodný?

Zážitek v podobě pilotáže je vhodný pro každého. U adrenalinových letů typu „MAY DAY“ však určitá omezení doporučujeme.

Jsou dovednosti naučené na kurzu, použitelné případně i v praxi?

Ano. Vše, co se u nás naučíte je naprosto shodné s realitou. Na tom je ostatně založen celý princip certifikace.

Jak průměrně dlouho trvá, než se člověk ve všech těch tlačítkách zorientuje?

Velmi zajímavý dotaz. Orientace je pouze jednou ze základních dovedností. Po jejím zvládnutí máte teprve vše před sebou.

Může si zákazník vybrat, nad kterým městem poletí?

Pochopitelně, že ano. Zákazník má na výběr z více než 25 000 letišť po celém světě a desítek druhů počasí. Jeden z našich zákazníků si takto dokonce našel svůj dům z ptačí perspektivy :-).

Co byste vzkázala zákazníkům portálu pepa.cz, kteří ještě třeba váhají, zda simulátor vyzkoušet?

Přijďte k nám zažít naprostou realitu nebo opravdový adrenalin nejen pro Vás, ale i max. 10 Vašich přátel. Vyberte si z naší nabídky balíček, který Vám bude nejvíce vyhovovat a užijte si palubní servis na palubě letounu. Vaši spokojenost garantujeme! Od samotného vstupu do dveří MY AIRLINES se o Vás postará naše usměvavá letuška a v kokpitu Vás povede profesionální pilot.

Tak co říkáte? Myslíme, že není nad čím váhat! Oblaka již čekají :-).

Krásný zážitek.

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím