TOP 21 tipů na výlety na Královéhradecku a Pardubicku

19.09.2016  | Tipy na výlety

Za svůj život jsem procestoval naší krásnou republiku skrz naskrz, ale vždy se na svá oblíbená místa rád vracím. Když byla dcera Jitka ještě malá, brali jsme ji s Marií všude s sebou. Onehdy mi ale svěřila vnoučata Jendu a Terezku a já si řekl, že jsem dlouho nenavštívil Královéhradecko a Pardubicko.

HRADEC KRÁLOVÉ

Město na soutoku Labe a Orlice si díky výjimečným stavbám získalo přívlastek „salon republiky“. Jelikož architektonické památky mapují období od gotiky až po současnost, slouží Hradec Králové jako učebnice architektury pod širým nebem. Z té lze číst třeba z dominantní Bílé věže vysoké téměř 72 metrů, která nabízí také jedinečný pohled na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Po přečtení učebnice architektury je na řadě otevřít o něco větší knihu – moderní digitální planetárium a hvězdárna nabízí projekci hvězdné oblohy na polokulové projekční ploše, což je zážitek nejen pro děti.

Někdejší město českých královen se pyšní zejména gotickou cihlovou katedrálou sv. Ducha, kterou založila Eliška Rejčka, vdova po králi Václavu II. Také zde byl původně pohřben vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. To děti zaujalo a chtěly se pídit po dalších historických faktech.

 

POZORUHODNÉ STAVBY

Nedaleko Hradce jsme se vydali na objevování nádherných zámků. Hrádek u Nechanic je novogotický zámek, jehož krásy si všimli také filmaři a vznikla zde proslulá česká pohádka Princ a Večernice. Líbit se tu bude také golfistům, poněvadž v okolním anglickém parku se nachází 9jamkové hřiště. Dalším je barokní skvost Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, jehož originální půdorys připomíná královskou korunu. Zámek během okupace vyhořel a jeho rekonstrukce pak trvala celých 23 let.

Třebechovickém muzeu betlémů jsme s dětmi navštívili Ježíškovo rodiště, tedy jeho 7 metrů dlouhý, 3 metry široký a skoro 2 metry vysoký model. Jde o vyřezávaný mechanický betlém, kterého si Češi tak cení, že byl jako jediný v ČR prohlášen za národní kulturní památku. O kousek dál je město Opočno známé především vynikající zmrzlinou a zámkem s rozsáhlou sbírkou historických zbraní i obrazů.

Hradecké roviny svádí k cyklistickým výletům a tak jsme si půjčili kola. V okolí je hustá síť cyklostezek a ze sedla kola se dá vidět třeba Památník bitvy z prusko-rakouské války, ale z jeho sesednutí vás přinutí každý model sluneční soustavy v měřítku 1:1 000 000 000 na 6,5 km dlouhé Planetární stezce. Totéž platí pro Podorlický skanzen v Krňovicích, kde jsou stavby lidové architektury doplněné o ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů.

PARDUBICE

Do Pardubic se dobře dostanete snad odevšad – město je situováno téměř uprostřed České republiky na důležitém železničním uzlu. Toto město je známé zejména díky perníku a koňským dostihům. Ovšem skrytým klenotem Pardubic je goticko-renesanční zámek, ve kterém se nachází i východočeské muzeum.

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Celé této krajině ploché jako žehlicí prkno vévodí takřka jediný výrazný vrch. Tím je Kunětická hora, na jejímž vrcholku je hrad a přímo pod ním Perníková chaloupka, originální muzeum perníku s pohádkovým lesem, kde je možnost ochutnat tradiční medové perníčky.

Za návštěvu stojí také lázeňské město Lázně Bohdaneč, které je proslaveno díky léčbě pohybového ústrojí. Klouby tu prohýbete procházkou po Lázeňském pavilonu Josefa Gočára či k renesanční městské radnici. Zámek a hřebčín, kde se chovají starokladrubští koně, si prohlédnete v Kladrubech nad Labem.

Africkém muzeu Dr. Emila Holuba v Holicích si za zvuku domorodých bubnů prohlédnete expozici africké přírody, ale také Viktoriiny vodopády, řeku Zambezi, vesnice afrických domorodců, živá zvířata a dětský koutek. A v nedalekém městě Chrudim stojí za to jít do muzea barokních soch či muzea loutkářských kultur.

Jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů potom leží v Nových Hradech. Nádherný východočeský zámek obklopují rozmanité typy zahrad včetně labyrintu, který ukrývá ve svém středu sochu jednoho z nejkrutějších netvorů 20. století. Kromě českého muzea cyklistiky, jež je největším svého druhu ve střední Evropě, mnoho z vás učaruje jistě procházka po zámecké farmě, kde se volně pohybuje zvěř zvyklá na lidskou přítomnost.

Doufám, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně mi nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: dovolena@pepa.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

 

 

Těším se na vaše zprávy!
Váš Pepa.czTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.