TOP 32 tipů na výlety v Orlických horách

07.09.2015  | Tipy na výlety

Jednoho dne jsme si u nás ve firmě uvědomili, že nám tu schází tipy na výlety v Orlických horách a pozastavovali jsme se nad tím, jak je to možné. Vždyť je to jedna z nejlepších lokalit! Krásná příroda, která není zas tak provařená mezi turisty!  Proto jsme vyrazili jsme na pivo a společně dali dohromady ty největší zajímavosti.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Vodopád Kamarád se nachází v těsné blízkosti stejnojmenné chaty. Je tvořen čtyřmi stupni a jeho délka čítá 10,5 m. Údolí Husí krk je malebná krajina s romantickou scenérií podél potoka Řetůvky. Skalnatá Čertova rokle se rozkládá podél potoka, který ústí do řeky Tichá Orlice. Rozhledna Andrlův Chlum se tyčí do výšky 35 m a zajistí krásný výhled na Orlické hory, Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu i Jeseníky.

Rokle Řehořův žleb je impozantní hluboká rokle, kde nejvíce zaujme Poustevníkova studánka, u níž se můžete občerstvit pramenitou vodou.  Hřeben Kozinec je zalesněný skalní hřbet pokrytý zrnitou a hrubou horninou, která je stejně začervenalá jako okolní pole. Židovský hřbitov Žamberk ze 17. století se nachází ve svahu kopce kousek od centra města. Nad hřbitovem se tyčí atypická kamenná rozhledna, která se nazývá Tyršova, byla postavena v 30. letech 20. století a má tvar husitské hlásky.

Anenský vrch tvoří dominantu Orlických hor, která je spojena s historií z 18. století. Nyní zde naleznete rozhlednu vysokou 17 m s výhledem na Kralický Sněžník, Suchý vrch a Žambersko. Komáří vrch se řadí mezi přírodní rezervace od roku 1973. V okolí se nachází vojenská opevnění, která byla vybudována ve 30. letech minulého století na obranu proti Německu. Mezi jeden z nejznámějších bunkrů patří Srub R-S 87 Průsek, který je nově zrekonstruovaný a k prohlídce zde získáte i odborný výklad. V dělostřelecké tvrzi Bouda naleznete muzeum celého československého opevnění již 25 let.

Přírodní rezervace Pod Zakletým zahrnuje rašeliniště a svahovou mokrou louku s výskytem vzácných rostlin. Další přírodní rezervace v Orlických horách je Bedřichovka, což je rozsáhlá květnatá louka bohatá jak na floru, tak i na faunu. V přírodn památce Obora U glorietu naleznete pancéřové borovice staré až 200 let.

Velká Deštná je nejvyšší vrchol Orlických hor. Tříobloukový kamenný most přes řeku Orlici je technická památka postavená v roce 1840. Most zdobí sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána, které jsou z 18. století. Zemskou bránou se nazývá skalnatý úsek na Divoké Orlici, kde řeka vyhloubila v rulové skále údolí, které opticky připomíná vstupní bránu do Čech. Studenecké skály jsou nejvýraznější skupina skal v Orlických horách. Jedná se o typické mrazové sruby s délkou až 500 m.

POZORUHODNÉ STAVBY

Hrad Potštejn je nyní působivá zřícenina. Za své doby byl však hrad pouze jednou dobyt a to samotným Karlem IV. V 18. století byl pod hradem vybudován barokní zámek, který přispěl ke kulturní hodnotě malebného městečka Potštejn. Gotický hrad Litice nad Orlicí stojí již od 18. století na strmém kopci nad městem. Lovecký zámek Hájek pochází z roku 1773, později byl přestavěn na myslivnu a nyní slouží k potřebám správy lesa.

Zámek Choceň byl původně renesanční zámek z 16. století, o dvě století později byl přestavěn na barokní. Zámek Litomyšl patří mezi národní kulturní památky zapsané na Seznamu UNESCO. Jedná se o renesanční zámek italského typu, který má dochovaný téměř nedotčený původní vzhled z 16. století. Zámek Častolovice je krásný zámecký areál s rozsáhlým anglickým parkem. Na zámku je stálá expozice cenných uměleckých děl renesance a baroka.

Zámek Nové Hrady je zámecký komplex ve stylu rokoka z 18. století se vstupní bránou a francouzskou zahradou. Na vysokém kopci nad městem Brandýs nad Orlicí se vypíná zřícenina hradu Brandýs ze 13. století. Uprostřed lesa na dominantním kopci naleznete zříceninu hradu Žampach ze 13. století. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově je významným poutním místem od začátku 18. století.

ZÁBAVA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

V Ústí nad Orlicí si můžete zahrát golf. V krásné přírodě podhůří Orlických hor se nachází 9jamkové hřiště. Poslední jamka je umístěna na samém vrcholu hřiště a máte odtud pěkný výhled na okolní krajinu. Ve stejném městě se pak běžte vyřádit do aquaparku, kde mimo tobogánů můžete vyzkoušet také aquazorbing.

Vedle zámku Častolovice se nachází malá ZOO. Děti si zde můžou prohlédnout a pohladit domácí a cizokrajná zvířata. K vidění jsou např. pštrosi, lamy, poníci, oslíci atd.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepa.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím