TOP 39 tipů na výlety na Vysočině

30.07.2015  | Tipy na výlety

Ačkoli Vysočina leží relativně blízko od Prahy, přeci jenom se tu už ocitáme na Moravě. Vysočina je nejnižší území v ČR, a proto jsou tu velmi krásné a nenáročné cyklostezky. Takže kdybyste zrovna nevěděli, jak naložit se svým volným časem, klidně nasedněte do auta a vyrazte do krásné krajiny Vysočiny.

HISTORICKÉ STAVBY

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře tvoří půdorys pěticípé hvězdy symbolizující korunu z pěti hvězd, která se objevila v místě, kde Jan Nepomucký utonul. Zámek Chotěboř je raně barokní zámek italského typu, který vznikl v 18. století na místě původně gotické tvrze. V zámku ve Žďáru nad Sázavou naleznete světoznámé Muzeum knihy, které se řadí mezi největší v Evropě.

Telčský zámek představuje klenot moravské renesanční architektury. V zámku jsou ve velmi dobrém stavu zachovány původní interiéry. Zřícenina hradu Štamberk ze 13. století je zasazená v krásném členitém skalním terénu. Kostel sv. Kateřiny Sienské z 16. století naleznete v centru města Třešť.

Kostel sv. Jakuba Většího je postaven v novogotickém stylu v roce 1865. Nachází v centrální historické památkově chráněné zóně města Poličky.  Hrad Lipnice ze 14. století je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Městské hradby Polička obepínají celé historické jádro města. Jedná se o nejzachovalejší stavební opevnění ve střední Evropě. Třebíčská židovská čtvrť je zapsána od roku 2003 na Seznamu UNESCO, a v jejích uličkách nahlédnete do zachovalé židovské kultury. Žďárské vrchy jsou domovem řady chráněných a ohrožených druhů živočichů a rostlin. Charakteristické pro tuto krajinu jsou travnaté cesty, úzké silničky vroubené jasany a jeřáby, lučinaté pláně, malé vesničky, lesknoucí se hladiny rybníků a krásné smrkové lesy.

Přírodní rezervací Dářko a Radostínské rašeliniště vás provede naučná stezka s 15 zastávkami, kde se seznámíte s ochranou přírody v CHKO a s významem rašelinišť pro krajinu. Bazilika sv. Prokopa v Třebíči byla založena v roce 1101 Přemyslovci a sloužila jako benediktinské opatství.

Doubravské údolí je malebné a krásné údolí, které leží v CHKO Železné hory. Jedná se o kamenné řečiště plné skalních věží a obřích hrnců s vodopádem.  Rybník Velké Dářko je největší rybník Českomoravské vrchoviny, kterému se taky někdy říká „Moře Vysočiny“. Lovecký zámeček Karlštejn byl vybudován v 18. století a stavba trvala déle než deset let. Zámek sloužil k ubytování lesního personálu.

Triptych skalních žulových reliéfů je národní památka, která přestavuje lidské činnosti a soukromí. Jedná se o tři reliéfy vytesané do skal. Rozštípená skála je pozoruhodný skalní útvar v údolí řeky Sázavy. Historický kamenný most vedoucí přes řeku Sázavu byl vybudován v roce 1878. Rozhledna na vrchu Rosička je tradičním místem různých srazů a setkání. Vyhlídková věž měří 42 m a dohlédnete až na vrcholy Žďárských vrchů.

Pod historickým centrem města Jihlavy naleznete moderní i historickou část podzemního labyrintu, kterou můžete navštívit formou speciální prohlídky. Devět skal je nejvyšší bod Žďárských vrchů, který vám poskytne krásný výhled na okolní krajinu a na skalní labyrint tvořený z rulových skal. Sochy Michala Olšiaka zaujmou i děti. Sochy jsou rozesety v krajině Vysočiny a charakterizují historické a mytické postavy a majestátní zvířata.

KAM S DĚTMI NA VYSOČINĚ?

Pohádková vesnička slouží především jako ubytovací zařízení, které však můžete navštívit formou pohlídky s programem i bez programu. Zábavní areál Salón Expres Vagón je dětský přírodní areál, kde děti můžou dovádět na vláčku, autíčkách, skákacím hradu, čtyřkolkách a vodních člunech. V areálu je spousta dalších atrakcí a zvířátek, která můžete nakrmit.

Strašidelné bludiště Jihlava nabídne expozici pohádkových, strašidelných a filmových postav, jako je například Shrek, netopýři, pavouci nebo 3D malby. Westernové městečko STONETOWN vás přivede do atmosféry divokého západu, kde se děti vydovádí na mnoha atrakcích, jako jsou hod lasem, hod oštěpem, houpačky a skluzavky. Pro rodiče je k dispozici kavárna, opékání prasátka a muzeum divokého západu.

MĚSTA, KTERÁ STOJÍ ZA TO VIDĚT

Třebíč leží na březích řeky Jihlavy a její počátky sahají až do roku 1101. Žďár nad Sázavou má mnoho významných pamětihodností. Založení města Telč je spojováno s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým Břetislavem roku 1099. Na počest jeho vítězství byla založena kaple, kostel a osada – současné Staré Město.

Havlíčkův Brod leží v údolí řeky Sázavy a má malebné historické centrum s kostely a zbytky hradeb. Město je odkaz na novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Město Třesť je proslulé svou tradicí výroby betlémů. Malebnému městečku Brtnici dominuje mohutný zámek s dvěma mosty zdobenými barokními sochami.

Jihlava je bývalé královské horní město, které nabídne řadu unikátních historických stavebních a uměleckých památek.

SPORT

Známá cyklotrasa Santiniho má délku 64 km a poznáte zde krásy Žďárský vrchů, trasa vede přes Žďár nad Sázavou a spoustu dalších krásných měst. Posázavská cyklotrasa má délku 47 km a vede přes Lísek, Nové Město na Moravě, Petrovice, Žďár nad Sázavou, Sázavu, Rosičku, Přibyslav. A mnoho dalších cyklostezek naleznete zde. V lanovém parku Adrenalin Joy budete muset překonat pět vysokých překážek zakončené Tarzanových skokem.

Golfové hřiště ve Svobodných Hamrech se nachází v údolí řeky Chrudimky a nabídne 9jamkové hřiště. Na hřišti je řada vodních překážek a řadí se mezi ty náročnější v ČR. V aquaparku Vodní ráj se sklouznete na tobogánu dlouhém 108 m a vyzkoušíte si aquazorbing. Aquapark dále nabídne divokou řeku a mnoho dalších možností relaxace.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepa.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

Víte, že Vysočina patří mezi TOP lokality na houbaření? Houby zde rostou i za parného počasí. Více se dozvíte zde.

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím