TOP 42 tipů na výlety v Jeseníkách

15.05.2015  | Tipy na výlety

 

Byla by náramná škoda během vaší dovolené nevytáhnout paty z pokoje, zvlášť když vyrazíte do tak krásné přírody, jaká se nachází v Jeseníkách. Tak si nazujte pohodlné boty a pojďte s námi objevovat nejrůznější zajímavá zákoutí.

MĚSTA, KTERÁ STOJÍ ZA TO VIDĚT

Začněme u krásného Šumperku, který je přezdíván „Bránou Jeseníků“. Stejně tak jako město Jeseník byl Šumperk založen ve 13. století. Jeseník se pak dále může pyšnit nádhernou historickou architekturou a lázněmi. Priessnitzovy lázně jsou nejstarší vodoléčebné lážně na světě. Přírodní balneo park je skvělým osvěžením a je zdarma.

Další lázně naleznete v obci Karlova Studánka, kde se nachází bazén s teplotou až 34 °C. Termální aquapark je provozován v obci Velké Losiny, obec má historii dlouhou 600 let a můžete zde navštívit dobový zámek. Dále musím zmínit obec Dolní Moravu, ze které je nejlepší dostupnost na vrchol Kralického Sněžníku nebo k pramenu řeky Moravy.

SPORTOVÁNÍ V JESENÍKÁCH

V první řadě vás asi nasměrujeme do Sportparku Františkov, kde naleznete víceúčelová hřiště na basket, tenis, volejbal a pro děti dětské hřiště s trampolínou. Dále pak můžete vyrazit do lanového centra u Jeseníku nebo v České Vsi. Chcete se prohánět rychlostí až 45 km/h? Vyrazte na bobovou dráhu Petříkov, která má 800 m.

Adrenalin parku naleznete horolezeckou stěnu, která je 12 m vysoká. Máte-li rádi horskou cyklistiku, doporučuji Single trails. Single trails jsou úzké stezky v lese a rozhodně pocítíte dávku adrenalinu. Nebo milujete létání? V Aeroklubu Jeseník si prohlédnete Jeseníky pěkně z výšky. Pro vyznavače golfu je připravena plocha o 30ha.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Jeseníky nabízí hned několik přírodních rezervací. Přírodní rezervace s vodopádem Wilczki, kde je možné se pohybovat pouze po vyhraněných stezkách se zábradlím nebo Petrovy kameny a Kamenné okno, což jsou pozoruhodné skalní útvary.  Dále dvě nejpoutavější naučné stezky Kralický Sněžník a Velká kotlina. Přírodní rezervace Rejvíz se rozkládá na ploše 396,63 ha a Rejvízské rašeliniště je 7 tisíc let staré.

Nejvyšší hora Jeseníků je Praděd, který měří 1 492 m a na vrcholu je restaurace s rozhlednou. Nejvyšší vodopád Jeseníků měří 28 m a jedná se o Vysoký vodopád na Studeném potoce.  Dalších několik nej má technická památka vodní elektrárna Dlouhé stráně, která je třetí největší na světě, má největší spád a největší výkon v ČR a největší reverzní vodní turbínu v Evropě.

Rozhledna Klepáč je postavena na vrcholu, kde se nachází rozvodí mezi třemi českými řekami a nazývá se tak střecha Evropy. Další významná rozhledna je Zlatý Chlum, který měří 26 m a dohlédnete až do Polska a na celý Hrubý Jeseník.

Pohraniční opevnění a vojenské památky můžete navštívit během naučné stezky pěšky nebo na kole. Nebo zavítejte na Zlatorudné mlýny, které tvoří repliku mlýnů ze 14. století a představují historickou úpravu zlaté rudy.

HRADY A ZÁMKY

Trochu kulturní atmosféry nasajete během návštěvy zámku Jánský Vrch, který se nachází na nejsevernějším výběžku Jeseníků a byl postaven v roce 1348. Hrad Sovinec má známou historii, byl významnou husitskou pevností. Regionální muzeum naleznete na zámku Bruntál. Lovecko-lesnické muzeum sídlí v původně gotickém hradu Úsov. A zámek Velké Losiny ze 16. století je spojen s čarodějnickými procesy.  

ZŘÍCENINY

Hrad Rychleby je původem ze 13. století, nyní na místě naleznete i vyhlídku. Nový hrad dříve patřil k jednomu z nejvýznamnějších hradů Moravy.  Hrad Brníčko je opravdu malebná zřícenina na vršku vysokém 403 m. Trosky hradu Fulštejn naleznete v nádherné krajině obklopené lesem, pod kterým teče říčka. Dále mě velmi oslovil hrad Cvilín, kde na mě dýchla historická atmosféra, z hradu je zachováno několik původních stěn.

JESKYNĚ

Dvě naprosto rozdílné jeskyně, které ve mně zanechaly dojem. Krápníkovou výzdobu a jezírka vám nabídne jeskyně Na pomezí, která je 410 m dlouhá. Jeskyně Na Špičáku je 260 m dlouhá s neobvyklými srdčitými a vejčitými profily chodeb.

PRO MILOVNÍKY PIVA

Po náročných procházkách přírodou a kocháním se přírodními úkazy je potřeba pořádně uhasit žízeň. To můžete třeba v pivovaru v Hanušovicích, který má tradici delší jak 100 let. Navštivte také Pivovarské muzeum Hanušovice, které vás provede výrobou piva od roku 1874 až po současnost.

KAM VYRAZIT V JESENÍKÁCH S DĚTMI?

Při návštěvě v Jeseníkách rozhodně nezapomeňte navštívit dětské lanové centrum, kde si můžou děti vyzkoušet svou zručnost a odvahu. Dále pak Mamutíkův vodní park, kde uvidíte vše, co se dá dělat s vodou, a také si vše můžete vyzkoušet.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepa.cz. Dostanete od nás 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup. 

Přejeme klidnou dovolenou!

Víte, že Jeseníky patří mezi TOP lokality na houbaření? Houby zde rostou i za parného počasí. Více se dozvíte zde.

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím