TOP 40 výletů v Paříži

03.10.2016  | Tipy na výlety

O Paříži slyšíte od přátel jen v samých superlativech, co ji takhle sami navštívit? Tohle je město, které byste měli vidět a zažít. Ať už si vychutnáte čerstvý croissant s čokoládovou náplní (pain au chocolat) na břehu sluncem zalité Seiny, budete obdivovat krásy Luxemburských zahrad, kam lidé přichází zapomenout na čas, zavítáte do nejznámějšího kabaretu Moulin Rouge s kráskami s dlouhýma nohama, anebo se pokocháte výhledem z Trocadéra, bude to zážitek na celý život. To vše díky nejnavštěvovanějšímu městu Evropy.

Paříž je městem módy, kultury, historie, rozmanité krásy, romantiky, lásky, ale i nezapomenutelných zážitků a vzpomínek. Tradiční památky se navíc snoubí s tajemnými uličkami, které často znají jen místní.

Pokud byste si ani s mapou nebyli jistí svými orientačními schopnostmi, můžete zdarma využít dobrovolných průvodců, které si objednáte 14 dní dopředu, a oni vám ukážou to opravdu nej z celé Paříže. A jestliže se rozhodnete jít na vlastní pěst, navštivte informační centrum, kde vám určitě poradí se vším, co potřebujete. A můžete objevovat!

Jestliže zatoužíte podniknout výlet ve stylu tour de památky, které stojí za vidění, tak začněte Luxemburským palácem a jeho nádhernými zahradami, kde rostou jablka a včely vyrábí med. Směrem na východ dojdete za pár minut do Latinské čtvrti u Pantheonu, kde v kryptě leží známí spisovatelé Victor Hugo či Alexander Dumas. Tato čtvrť je centrem pařížského vysokoškolského života, a to už od časů středověku.

S prázdnými žaludky si přijdete na své v Rue Mouffetard – obchodní ulici s množstvím obchodů se sýry a rybami, kaváren, cukráren a restaurací.

Směrem na sever zas najdete známy gotický Chrám matky Boží (Notre Dame), ležící v srdci Paříže, do kterého neplatíte vstup. Chrám se začal stavět už v roce 1163 a částečně byl dokončen ve 14. století. Blízko se nachází kaple Saint-Chapelle (vstup cca 230 Kč/osoba), která je jednou z nejkrásnějších gotických kaplí v Evropě.

Potom se můžete vydat přes Seinu a prohlédnout si nejstarší most v PařížiPont Neuf. Nevynechejte ani slavný Most umění – Pont des Arts, kde si můžete uzamknout svůj zámek, a tak upevnit současnou lásku. Slovo „miluji tě“ najdete i u východu z metra Abbesses – ve 311 světových jazycích na 511 modrých dlaždicích. Lásce se tu prostě přeje!

Určitě nevynechte ani nejznámější muzeum Louvre, kde se můžete nadšeně pokochat (nejen, ale hlavně) nad slavným obrazem Mona Lisa. Palais du Louvre byl původně postavený jako pevnost Philippe-Auguste na začátku 12. století. Až v 16. století se stal královskou rezidencí. Ve středu areálu je skleněná pyramida, která je symbolem obdivu a úcty ke starověké kultuře Egypťanů. Pokud to stihnete, projděte se Náměstím svornosti (Place de la Concorde), kde kdysi stála gilotina. Dostanete se tam známou obchodní třídou Champs-Elysées.

Jestli máte rádi paláce, omrkněte si novoklasicistní kostel La Medelaine, Elysejský palác (sídlo prezidenta) a malebný Grand Palais využívaný pro veletrhy. Navštivte též populární Les Invalides, který přestavuje komplex budov zahrnující muzea, památky francouzské vojenské historie, nemocnici a někdejší domov pro válečné veterány – je tu i hrobka Napoleona Bonaparta. Pokud jste vášnivým milovníkem muzeí, zavítejte i do třípatrového muzea d´Orsay na levém břehu Seiny (vstup cca 235 Kč/dospělá osoba), kde najdete obrazy mnohých slavných malířů, jako např. Snídaně v trávě od Maneta či sousoší Brány pekel od Rodina.

Mezi největší zajímavosti patří Eiffelova věž (324 m, 1 652 schodů) se svým parkem Champ de Mars a fontánami v nádherných Trocaderských zahradách. Milovníky historie určitě u zastávky metra Alma osloví kopie plamenu pochodně, jakou má Socha slobody v New Yorku, a u ní tunel, ve kterém před 19 lety nešťastně při autonehodě zemřela anglická princezna Diana.

Výhled na Eiffelovku vám zas poskytne Cité de l’ Architecture et du Patrimoine na vrchu Trocadera, kde najdete kavárnu s výhledem, kopie nástěnných maleb francouzského středověku a novověku, i modely moderních staveb architekta Le Corbusiera. Jednoduše dokonalé – umění tu žije všude.

Poté se vydejte směrem k Vítěznému oblouku, který dal postavit Napoleon Bonaparte na znamení své nepřemožitelnosti, síly a svých vítězství, na rušný bulvár Champs Elysées a do čtvrti s moderními mrakodrapy La Defense. Není bez zajímavosti, že ve čtvrti Montparnasse vás za pouhých 38 vteřin výtah vyveze až do 56. patra, kde je vyhlídka (vstup cca 400 Kč/osoba). Pokud ale snad máte strach z výšek, možná tuhle atrakci raději vynechejte:-).

Jestli ale chcete mít Paříž jako na dlani, zajděte do Baziliky Sacré-Coeur, z jejíž kopule, kam vede 234 točitých schodů, se vám nabídne výhled do vzdálenosti až 30 km. Tady stojí nalevo statečná Johanka z Arku a napravo francouzský král Ludvík IX. Svatý.

A mezitím si zajděte něco zakousnout. Nebo raději ochutnejte všechno, co uvidíte:-). Šneky v lahodném máslovém nálevu, výborné sýry, slaný koláč quiche, křupavé bagety, makronky i víno. Zkrátka dopřejte vašemu mlsnému jazýčku!

Paříž je ale především město romantiky, a pokud na ni dostanete chuť, kupte si dobré víno (nebo pivo od místních afrických prodavačů), bagetu, prosciutto, voňavé sýry, ovoce a běžte na nezapomenutelný piknik, třeba v okolí kanálu Saint-Martin. To radí Francouzi. K tomu přidejte noční procházku uměleckou čtvrtí Montmartre a jejími úzkými uličkami, kde se budete cítit jako Amélie z Montmartru. K dokonalosti vám už nebude nic chybět.

Jestliže máte raději chuť na netradiční a méně známá místa, ale přitom byste rádi viděli památky Paříže, tak naskočte na loď a pokochejte se pohledem na ty největší, krásně nasvícené, během noční plavby po Seině (cca 378 Kč/osoba). Zajímavá je plavba flotilou Bateaux parisiens s gurmánským menu, který byste měli vyzkoušet.

Pojďme ale teď napříč těmi nejvíce netradičními zákoutími. Tak třeba takový bleší trh Marché aux Puces de St-Ouen (Avenue de la Porte de Clignancourt, 18e) na ploše 7 hektarů, kde se budete cítit jako takové malé, šťastné blešky. Na podzim jsou zase velice oblíbené říjnové trhy. Festival sklizně na Montmartru nabízí stánky s místními specialitami, ochutnávku vín, karnevalový průvod i živou hudbu. Potom ještě nevynechejte Pařížský podzimní trh, po kterém bude každá šatní skříň (a nejen ta dámská) praskat ve švech. K tomu si tu vyberete stylový nábytek nebo doplňky do bytu.

A teď na trošku méně usměvavé téma, na které byste neradi vzpomínali: v tomto městě vás totiž můžou okrást kdekoliv. Dejte si pozor na kapsáře, nepodepisujte žádné finanční sbírky pro vymyšlené charitativní organizace, nekupujte vodu od pouličních prodavačů (je to totiž voda z vodovodu) a také se vyhýbejte prodavačům náramků, kteří vám dají na ruku cokoliv a vy za to pak budete muset chtě nechtě zaplatit.

 

Na závěr by vás možná mohlo zajímat:

  • Každý Francouz zkonzumuje za rok až 500 šneků.
  • V obchodech najdete až 1 000 druhů sýrů.
  • Pochutnat si tu můžete i na žabím nebo koňském mase.
  • Víno se v některých restauracích nalévá k jídlu zdarma.
  • Pivo má zase výjimečné postavení a pije se je při zvláštních příležitostech.
  • Původně byla Paříž římským městem s názvem Lutetia.
  • Říká se, že tu najdete jen jednu jedinou značku STOP.
  • A tradice bílých svatebních šatů vznikla právě tady, v Paříži.

 

„Paříž je všechno, co chceš!“ pravil známý skladatel Frederik Chopin před více než 150 lety a my s Maruškou mu i dnes dáváme za pravdu. Lesk, moderní obchody, stylové uličky a tajemná místa, láska, romantika i němé vyjádření mezilidských vztahů, luxusní restaurace a pouliční prodavači místních specialit, ulice světoznámých módních značek, noblesa i pouliční umělci na volné noze, (ne)příjemné aroma sýrů, chutné víno, piknik v kvetoucích zahradách, zábavný Disneyland, zkrátka město světel a ještě mnohem, mnohem více – to je oblíbená Paříž!

A co vy? Navštívili jste tento evropský skvost? Budeme rádi, když se s námi o své zážitky podělíte na e-mailu: podpora@pepa.cz. Samozřejmě uvítám i fotografie! Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím