TOP 41 tipů na výlety na Šumavě

22.05.2015  | Tipy na výlety

Jistě budete souhlasit, že v České republice je toho honě k vidění – a o Šumavě to platí dvojnásob! Tak si udělejte pohodlí a pojďte se s námi z klidu vašeho domova vydat na výlet na nejzajímavější místa…

AKTIVNĚ NA ŠUMAVĚ

Šumava je velkým rájem cyklistů a skoro vše se dá projet na kole. Opravdový adrenalin zažijete v parku Ski & Bike Špičák. Tam kde se v zimě lyžuje, budete strmé kopce sjíždět na kole.  V Lanovém centru Proud budete překonávat překážky ve výšce 12m. Následně zregenerujte svaly v AquaWorldu Lipno, kde naleznete bazén a saunu, nebo v Aquaparku Horažďovice, kde je také vířivka, perličková lůžka a parní sauna. Děti se zatím vyřádí na tobogánu nebo v divoké řece.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Národní park Šumava s pozoruhodnou přírodou se rozpíná na ploše 68 064 ha. Boubínský prales, který je starší než lidstvo samo. Černé a Čertovo jezero jsou ledovcová jezera, která se nachází v nadmořské výšce 1008 m a 1343 m. Famózní zážitek si užijete na Stezce korunami stromů ve výšce 40m.

Na nejvyšší hoře Šumavy, na hoře Plechý, která měří 1378 m, zhlédnete dvě zajímavosti. Schwarzenberský plavební kanál, který v 18. století sloužil pro dopravu dřeva ze šumavských lesů. Na vrcholu hory naleznete Plešné jezero, jedno z nejzajímavějších ledovcových jezer.

Pramen naší nejdelší řeky Vltavy se nachází zhruba 6 km od obce Horská Kvilda. Medvědí stezka je nejstarší naučná stezka a zavede vás k pomníčku posledního medvěda na Šumavě. Vodopád Bílá Strž, který měří 13 m, se stal Národní přírodní rezervací v roce 1972. Rašeliniště mají na Šumavě ideální podmínky, vznikla před 10 000lety. Naučná stezka Povydří vás zavede do impozantní krajiny.

ROZHLEDNY NA ŠUMAVĚ

Z rozhledny na Sedle s výškou necelých 30 m se rozhlédnete po celé Šumavě. Rozhlednu Kleť v Blanském lese nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro své soukromé využití, od poloviny 19. století je rozhledna přístupná veřejnosti. Další rozhledny zajímavé svým výhledem a architekturou jsou Boubín, Poledník a Svatobor.

S DĚTMI NA ŠUMAVĚ

Když už budete na Šumavě, neopomeňte na výlet za bizony, kteří se pasou kousek od Kašperských Hor. Další skvělou atrakcí pro děti je Areál lesních her Stožec, jedná se o zábavnou stezku plnou interaktivních a naučných prvků.

HRADY A ZÁMKY

Hrad Kašperk byl založen Karlem IV. ve 14. století z důvodu zabezpečení důležité obchodní trasy. Na této významné obchodní stezce byl také vybudován ve 13. století hrad Rožmberk, který byl však kvůli své velmi výhodné poloze několikrát dobyt.  Vodní hrad Švihov z 15. století byl komponován jako umělý ostrov. Romantický zámek Žinkovy je přestavěná původní vodní tvrz a starší barokní zámek. Klášter Vyšší Brod ze 13. století byl postaven v rámci vděčnosti Panně Marii za zázračné zachránění šlechtice.

ZŘÍCENINY

Velhartice je zřícenina hradu ze 14. století, kde je dochován vysoký a mohutný kamenný most. Hrad Rabí je jedna z nejmohutnějších a nejrozsáhlejších středověkých hradních staveb ČR.

MĚSTA, KTERÁ NELZE OPOMENOUT

Český Krumlov je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kašperské Hory jsou malebným horským městem,  jejichž centrum je památkovou zónou. Frymburk je nádherné město, které sídlí na výběžku pevniny obehnané vodami vodní nádrže Lipno. Rožmberk nad Vltavou se nachází podél řeky a významnou dominantu města tvoří hrad.

Nejvýše položená obec ČR je Horská Kvilda, která je výchozím bodem mnoha stezek. Prachatice zase mají velmi dobře zachovány hradby a opevnění z 10. století.  Památku Mistra Jana Husa si připomenete v jeho rodném městě Husinci. Obec Modrava je centrem pro celoroční horskou turistiku.

PIVOVAR VE VIMPERKU

Šumavský pivovar byl založen v roce 2010, navazuje však na tradici a recepturu vaření piva ve Vimperku ze 13. století. Vychutnat si můžete až 19° pivo.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepa.cz, dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

Víte, že Šumava patří mezi TOP lokality na houbaření? Houby zde rostou i za parného počasí. Více se dozvíte zde.

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím