TOP 45 tipů na výlety v Krušných horách a okolí

14.08.2015  | Tipy na výlety

Krušné hory a jejich okolí jsou známé především hornickou činností, která v minulosti přírodu hodně poničila. Postupem času se tato oblast proměnila v divokou krajinu, která nabízí spousty pozoruhodných a dechberoucích míst.

PŘÍRODA A ZAJÍMAVOSTI

Božídarské rašeliniště je přírodní rezervace s jedinečnou přírodou zahrnující rašeliniště, horské louky a lesní porosty. Rezervace je domovem pro mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů. Blatenský příkop byl vybudován v 16. století a přiváděl vodu do dolů a hutí v okolí obce Horní Blatná. Od roku 1980 je Blatenský příkop technickou kulturní památkou. Blatenský vrch je posetý žulovitými skalními útvary a balvany. Na samotném vrchu je postavena rozhledna z kamene a dřeva z počátku 20. století.  

Lom Hřebečná vznikl při tuhnutí lávového proudu zhruba před 35–17 miliony let. Pozoruhodný pohled se naskytne na Vlčí jámy. Jedná se o největší propadlinu v Krušných horách, která vznikla následkem podzemního zahlubování při hornické činnosti. Součástí této přírodní památky je Ledová jáma, která dosahuje hloubky 15 m, a po celý rok se zde udržují velmi nízké teploty. V jejím nejnižším bodě leží tzv. jeskynní led.

Mrtvý rybník svou temnou vodou navodí mystickou atmosféru. Byl vybudován v 16. století a zásoboval vodou okolní doly. Klínovec měří 1 244 m a je nejvyšší horou Krušných hor. Přímo na vrcholu hory se nachází rozhledna, která vznikla na konci 19. století.  V Jandově muzeu na zámku v Budyni nad Ohří naleznete vystavené sbírkové předměty, které tvoří dějiny města od pravěku do roku 1848.

Gotické opevnění města Litoměřice bylo vybudováno v 13.–15. století na obranu města. Katova ulička v Kadani společně s Katovou brankou vznikla ve 14. století a sloužila jako rychlé spojení městského centra s hradebním parkánem. Přírodní památka nazvaná Vysoký kámen je soubor jedinečných skalních útvarů, z nichž některé dosahují výšky až 20 m.

Čedičové varhany u Rotavy jsou bývalým lomem, kde se v minulosti těžil čedič. Nyní tvoří pozoruhodnou přírodní památku připomínající kamenné varhany. Vodní přehrada Fláje je jediná pilířová přehrada v ČR. Mariánský most v Ústí nad Labem je nejnovější most ve městě z roku 1998, který vede přes řeku Labe a tvoří nadčasovou architekturu.

Bezručovo údolí je přírodní park, který vznikl působením řeky Chomutovky. Komáří hůrka je významná dominanta Krušných hor. Na vrcholu naleznete vyhlídkovou věž, podle které vznikl tento alternativní název celé oblasti.

MĚSTA

Boží Dar je nejvýše položené město ve střední Evropě. Teplice jsou lázeňské město, kterému se přezdívá „malá Paříž“. Jáchymov byl v 16. století díky nálezům stříbra jedno z nejlidnatějších měst v království. V Žatci naleznete zónu technických památek, které se zasloužily o to, že se žateckému chmelu daří už po dobu 800 let.

Chomutov je původní křižovatka starých obchodních cest. První zmínky o městě prochází ze 13. století. Horní Blatná vznikla v 16. století a v jejím okolí naleznete hned několik přírodních zajímavostí, jako jsou Vlčí jámy a Blatenský příkop. Kadaň je královské město, které svou historií sahá až do 13. století a nabízí mnoho historických pamětihodností včetně zbytků středověkého opevnění.

HISTORICKÉ STAVBY     

Vodní hrad v Budyni nad Ohří byl dříve raně gotický hrad, který poškodil silný výbuch. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, ve kterém je nyní Jandovo muzeum. Zámek Valdštejnů byl postaven v polovině 18. století a nyní zde naleznete expozici, která vás provede historií kinematografie. Teplický zámek byl vybudován na místě původního kláštera založeného ve 12. století. Zámek je od roku 1947 sídlem Regionálního muzea.

Šlikovský hrad byl vystavěn na počátku 16. století za účelem ochrany stříbrných dolů. Majestátní hrad Střekov se tyčí na kopci nad řekou Labe a tvoří dominantu města Ústí nad Labem. Zámek Klášterec nad Ohří se nachází v těsné blízkosti řeky Ohře a společně s anglickým parkem ze 17. století tvoří impozantní zámecký komplex v historické části města.  V zámku naleznete muzeum porcelánu.

Kadaňský hrad byl původně královský hrad, který byl vybudován v 16. století. Dnes má hrad velké společenské využití.

SPORT A ZÁBAVA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ 

V Krušných horách naleznete širokou síť cyklostezek zasazenou do krásné přírody. Pro vydovádění na tobogánech nebo relaxaci ve wellness je v oblasti hned několik aquaparků  – například Aquacentrum Agricola v Jáchymově, Aquapark Geyer v Německu nebo Aquapark v Klášterci nad Ohří.

ZOO v Ústní nad Labem je oázou exotiky, kde je více jak 1 300 zvířat včetně několika vzácných druhů, jako jsou levhart mandžuský, nosorožec tuponosý, jelen bělohubý nebo osel somálský. V archeologickém skanzenu Březno si na vlastní kůži vyzkoušíte způsob života našich dávných předků. K vidění je pravěké a raně středověké obydlí.

V zrcadlovém bludišti v Ústí nad Labem naleznete 12 pokřivených zrcadel, u kterých se rozhodně zasmějete. V přírodním bludišti hned vedle se nejdříve pokocháte jeho krásou, a pak si vyzkoušíte svůj orientační smysl. Pohádkový les je plný postaviček a zvířátek vytesaných ze dřeva. Těšit se můžete například na Rumcajse s Mankou a Cipískem, vodníka, lišku nebo velkého medvěda.

PIVO

Chrám chmele a piva v Žatci je zábavný a poučný komplex, který přibližuje tradici tohoto významného chmelařského regionu. V Žatci se vaří pivo už 800 let.

Doufáme, že si pobyty perfektně užijete. Hlavně nám nezapomeňte poslat fotky a zprávu o tom, jak jste se měli, na e-mail: podpora@pepa.cz. Dostanete za to 50 kreditů. To znamená 50 Kč na váš další nákup.

Přejeme klidnou dovolenou!

pepa.czTyto webové stránky používají k poskytování služeb soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Souhlasím