Míšeň - exkurze v manufaktuře na porcelán
- Odjezd z Prahy hl. n. v 6:50, po příjezdu do Míšně -Triebischtalu v cca 10:30 pouze 5 minut pěšky k Míšeňské manufaktuře na porcelán.
- Podíváte do dílen na výrobu, malování pod glazurou a na vše, co dělá míšeňský porcelán jedinečný. Děti mohou modelovat bílý porcelán a také vyzkoušet malování. Obzvláště výhodný je nákup jednotlivých porcelánových kousků za snížené ceny nebo nákup zboží v druhé jakosti.
- Také můžete navštívit muzeum míšeňského porcelánu s uměleckými sbírkami a tradičními výrobky, které se zde vyrábějí od roku 1710 do dneška. Na závěr můžete navštívit Café Meissen, kde je vše servírováno na míšeňském porcelánu.
- Po exkurzi následuje volno v historickém centru Míšně nebo pro zájemce krátká pěší procházka středověkým centrem vč. hradu saských kurfiřtů Albrechtsburgu, pěšky cca 15 minut nebo za špatného počasí busem na vlakové nádraží, odjezd z Míšně v 15:20, případně část skupiny po dohodě s průvodcem až v 17:20, návrat do Prahy v 19, příp. v 21 hodin.
- Dokonalá krása porcelánové figurky – tak se prezentuje Míšeň. A skutečně, město je po celém světě proslulé svým míšeňským porcelánem, značeným dvěma zkříženými modrými meči. Kdo navštíví přes 1 000 let staré město, nesetká se pouze s nejvzácnějším porcelánovým uměním, ale také s místy, která mají svůj zvláštní půvab
Snad žádný návštěvník by si nenechal ujít prohlídku Míšeňské státní manufaktury na výrobu porcelánu. Již od 13. století se porcelán dovážel za drahé peníze z Číny, ale až začátkem 18. století rozluštili vědci na příkaz saského kurfiřta, velkého příznivce a sběratele těchto třpytících se skvostů, tajemství jeho výroby.
Brzy poté byla zřízena míšeňská manufaktura na výrobu porcelánu na zámku Albrechtsburgu. Zde zůstala přes 150 let do doby, než byla přeložena na nové místo do míšeňské čtvrti Triebischtal. Přesto Albrechtsburg stojí za shlédnutí i dnes. Tento pozdně gotický zámek, tyčící se vysoko nad Labem, je pokládán za první zámeckou stavbu v Německu a hostí několik hezkých muzeí a sbírek, samozřejmě také největší vášně města, porcelánu. Překrásná je také porcelánová zvonkohra ve věži gotického kostela Frauenkirche, která svými tóny okouzluje už od roku 1929. A v kostele sv. Mikuláše stojí největší figury, které kdy byly z míšeňského porcelánu zhotoveny. Ne tolik známá, ale přesto významná je míšeňská tradice lití cínu. Cínárna, založená roku 1792, je nejstarší dosud fungující cínárnou v Sasku a zároveň krásným muzeem, které připomíná toto hezké, téměř zapomenuté řemeslo.
Na rozdíl od figurek z porcelánu a cínu je míšeňský gotický chrám vidět už z dálky. Jeho různorodé věže působí fascinujícím dojmem. Západní věže byly dokončeny až mezi lety 1904 a 1908, jihovýchodní věž pochází z 14./15. století. Také období slavností přitahuje do Míšně celoročně návštěvníky z různých koutů země. Festival Pianoforte a míšeňský hudebnímaraton, hrnčířský trh a působivé míšeňské Vánoce jsou jedny z pevných bodů v kalendáři.
K těm bezpodmínečně patří i tradiční Míšeňské slavnosti vína, které se konají v září. Tato nejmenší vinařská oblast Německa produkuje znalci vysoce ceněná, nezaměnitelná vína, a to se musí nakonec oslavit. Zdejší specialitou je zlatý ryzlink, odrůda pocházející z Alsaska, které se daří už jen v oblasti Míšně. Podél celé Saské vinařské stezky, zvláště pak v samotné Míšni, zve návštěvníky po celý rok mnoho příjemných vináren na skleničku vína – a to výjimečně zcela bez porcelánu.